Naszą odpowiedzialność rozumiemy jako wpływ na otoczenie i tworzenie wartości dla społeczeństwa. Naszym hasłem przewodnim jest „Codziennie odpowiedzialni”.
Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło 17 „Celów Zrównoważonego Rozwoju” (Sustainable Development Goals, SDGs), które mają zostać zrealizowane do 2030 wspólnie – przez państwa, przedsiębiorstwa i społeczeństwa na całym świecie.
Dążymy w swoich działaniach do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (Sustainable Development Goals, SDGs), w ramach poszczególnych sfer działalności. Poniżej opisane zostały główne aspekty realizacji poszczególnych celów, które opisują nasze podejście w 2019 r.
„Naszą odpowiedzialność rozumiemy jako wpływ na otoczenie i tworzenie wartości dla społeczeństwa. Od 2017 r. strategicznie rozwijamy CSR, m.in. dzięki przyjętym kierunkom odpowiedzialności. Naszym hasłem przewodnim jest „Codziennie odpowiedzialni”. W 2019 r. główną osią działań w Grupie Agora były zrównoważony rozwój i wprowadzenie „Polityki środowiskowej Agory”, jak również szeregu działań edukacyjnych i komunikacyjnych - dlatego do hasła dodajemy „Codziennie odpowiedzialni – dbamy o środowisko!”.
„Codziennie odpowiedzialni. Strategiczne podejście do odpowiedzialności” to dokument wskazujący główne kierunki przyjęte przez Agorę S.A. w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju. Rozwój oparty na odpowiedzialności, budowanie trwałych relacji z otoczeniem oraz docenienie różnorodności w społeczeństwie i miejscu pracy – to filary naszego odpowiedzialnego podejścia do zarządzania.
Co roku w raporcie odpowiedzialności Grupy Agora przedstawiamy cele szczegółowe. Są one powiązane z kierunkami wskazanymi w dokumencie oraz wynikają z zaangażowania firmy w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju.
ZASADA 5P (People, Planet, Prosperity, Peace, Partnership): to nowa wizja rozwoju nawiązująca do Celów Zrównoważonego Rozwoju zaprezentowana w Agendzie 2030, która koncentruje się na 5 wielkich zmianach transformacyjnych: Ludzie, Planeta, Dobrobyt, Pokój, Partnerstwo.
W ramach rewizji Celów Zrównoważonego Rozwoju wskazanych w Raporcie Odpowiedzialności za 2018 r., zgodnie z Zasadą 5P wskazujemy na 2 główne kierunki naszej odpowiedzialności: Ludzie i Planeta. Grupa Agora będzie realizować działania związane z rozwojem kapitału ludzkiego, kapitału społecznego oraz zrównoważonego rozwoju, szczególnie w ramach wpływu środowiskowego.
Kierunki dodatkowe wskazane przez nas to: Dobrobyt i Pokój. Grupa Agora wspiera rozwój gospodarczy oparty o innowacyjność, w wolnych od nierówności, zrównoważonych miastach i społeczeństwach. Aktywnie włącza się w budowę społeczeństwa obywatelskiego oraz wspiera instytucje stojące na straży wolności mediów i demokracji.
Partnerstwo rozumiemy jako uzupełnienie i wzmocnienie działań w wymienionych powyżej kierunkach.
Dążymy w swoich działaniach do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (Sustainable Development Goals, SDGs), w ramach poszczególnych sfer działalności. Poniżej opisane zostały główne aspekty realizacji poszczególnych celów, które opisują nasze podejście w 2019 r.
CELE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU (SDGs) Zgromadzenie Ogólne ONZ, przyjęło 17 „Celów Zrównoważonego Rozwoju” (Sustainable Development Goals, SDGs), które mają zostać zrealizowane do 2030 wspólnie – przez państwa, przedsiębiorstwa i społeczeństwa na całym świecie.
zaangażowanie w akcje charytatywne, których celem jest wsparcie potrzebujących
edukacja społeczeństwa na temat wsparcia potrzebujących
edukacja w zakresie niemarnowania żywności oraz racjonalnej konsumpcji
podnoszenie jakości życia i zdrowia społeczeństwa poprzez dedykowane akcje i inicjatywy
promocja zdrowego stylu życia
działania na rzecz podnoszenia jakości edukacji
wsparcie placówek edukacyjnych, szkół oraz nauczycieli
działalność edukacyjna, w tym inicjatywy i kampanie edukacyjne
skuteczne przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć
wzmocnienie udziału i roli kobiet w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach
dążenie do równego traktowania we wszystkich aspektach zatrudnienia
działania wspierające równość kobiet i równe traktowanie
inicjatywy wzmacniające udział i rolę kobiet we współczesnym społeczeństwie
dbałość o wodę wiąże się z monitorowaniem zużycia wody
racjonalne użytkowanie zasobów
edukacja na temat problemu wody w Polsce oraz promocja picia wody z kranu
dążenie do efektywności energetycznej
optymalizacja zużycia energii elektrycznej poprzez działania proekologiczne i wprowadzenie nowych rozwiązań
edukacja ekologiczna związana z efektywnością energetyczną
rozwój kompetencji pracowników Agory
zapewnienie stabilnego zatrudnienia
zaangażowanie pracowników w działania społeczne, edukacyjne i kulturowe
dbałość o respektowanie praw człowieka w miejscu pracy
rozwijanie współpracy z podmiotami, które przestrzegają prawa oraz zachowują należytą staranność w przestrzeganiu standardów branżowych oraz praw człowieka
rozwijanie i prowadzenie dotychczasowej działalności w oparciu o standardy odpowiedzialnego biznesu
innowacyjne rozwiązania służące zwiększeniu efektywności wykorzystania zasobów
technologie i procesy produkcyjne przyjazne dla środowiska
projekty wspierające innowacyjność, promocję nowych modeli i rozwiązań biznesowych oraz przedsiębiorczości
skuteczne przeciwdziałanie dyskryminacji i wprowadzenie polityki równego traktowania we wszystkich aspektach zatrudnienia, bez względu na: płeć, wiek, niepełnosprawność, stan zdrowia, rasę, narodowość, pochodzenie etniczne, religię, wyznanie, bezwyznaniowość, prze-konanie polityczne, przynależność związkową, orientację psychoseksualną, tożsamość płciową, status rodzinny, styl życia, formę, zakres i podstawę zatrudnienia, inny typ współpracy oraz inne przesłanki narażone na zachowania dyskryminacyjne
inicjowanie i wspieranie projektów oraz działań służących realizacji tego celu
współtworzenie miast inteligentnych dzięki ekologicznym, interaktywnym i funkcjonalnym rozwiązaniom
działania na rzecz zrównoważonych miast, ich mieszkańców, adresujące najważniejsze tematy związane z miastami
wspieranie gospodarki obiegu zamkniętego
ograniczanie kubatury odpadów
świadczenie najwyższej jakości usług, odpowiadanie na potrzeby i oczekiwania klientów
budowanie dobrych i długotrwałych kontaktów z klientami
uczciwość i postępowanie zgodne z najwyższymi standardami etyki oraz transparentność w relacjach z klientami i partnerami biznesowymi
oferowanie produktów i usług dostosowanych do różnych grup klientów
szacowanie wpływu działalności na klimat
rozwiązania i działania służące minimalizowaniu negatywnego oddziaływania
edukacja i rzetelna informacja w mediach na temat zmian klimatycznych
edukacja i rzetelna informacja w mediach na temat zmian klimatycznych, w tym np. zagrożonych ekosystemów oceanów i mórz
edukacja i rzetelna informacja w mediach na temat zmian klimatycznych, w tym np. różnorodności biologicznej
skutecznie działający system etyki i compliance zapewniający sprawne przeciwdziałanie wszelkim formom nadużyć
przeciwdziałanie korupcji i łapówkarstwu oraz zachowanie należytej staranności w ramach współpracy z otoczeniem
system zgłaszania i monitorowania nadużyć, ochrona sygnalistów
wzmocnienie instytucji oraz organizacji, które przyczyniają się do rozwoju społecznego i społeczeństwa obywatelskiego
partnerstwo na rzecz rozwoju, szczególnie edukacji, kultury, sztuki, dziennikarstwa i mediów oraz wspierania równości kobiet i mężczyzn
Grupa Agora postawiła sobie następujące cele w zakresie odpowiedzialnego biznesu. Ich szczegółowy opis i zakres jest wskazany w poszczególnych rozdziałach Raportu.
Tabela 1. Cele Grupy Agora związane z odpowiedzialnym biznesem w 2020 r.
W „Raporcie Odpowiedzialności 2018 Grupy Agora” zostały przedstawione cele na 2019 r. Realizacja tych celów związanych z odpowiedzialnością firmy opisana jest w poszczególnych częściach poniższego Raportu Grupy Agora. Poniżej znajduje się ich podsumowanie:
Tabela 2. Cele Grupy Agora związane z odpowiedzialnym biznesem w 2019 r.
Interesariusze Grupy Agora to wszystkie strony zainteresowane działalnością firmy, na które działalność Agory ma wpływ. W procesie mapowania interesariuszy zostały wyodrębnione najważniejsze grupy wraz ze wskazaniem form zaangażowania oraz prowadzenia dialogu. Grupa Agora dąży do systematycznego kontaktu ze wszystkimi interesariuszami, np. w formie: odpowiadania na pytania czy wątpliwości. Dzięki prowadzonej komunikacji Agora poznaje oczekiwania interesariuszy oraz buduje trwałe relacje z otoczeniem. Istotnym wyzwaniem w procesie dialogu jest cykliczność oraz sformalizowanie narzędzi, m.in. wprowadzenie regularnych badań klientów.
Zasady dialogu, które zostały przyjęte przez Grupę Agorę, to: cykliczność, bezpośredniość i dwustronność.
dobrych praktyk zaprezentowanych w raporcie za 2018 r.
„Codziennie odpowiedzialni: różnorodność, relacje i rozwój” – to hasło przewodnie interaktywnego raportu Grupy Agora opisującego jej strategiczne podejście do odpowiedzialności. Dzięki publikacji można dowiedzieć się m.in. jak różnorodny jest zespół Grupy pod względem płci czy wieku, w jaki sposób Agora angażuje w działania społeczne swoich klientów i partnerów biznesowych oraz jak dba o środowisko naturalne. Nowy raport Grupy Agora w szczególny sposób przedstawia realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) oraz filarów strategii CSR, którymi są: różnorodność, relacje i rozwój. Publikacja obejmuje takie obszary, jak: relacje w miejscu pracy, dbałość o przestrzeganie praw człowieka, kwestie etyki i compliance, odpowiedzialność w relacjach z klientami i dostawcami, wpływ społeczny i środowiskowy, a także ład organizacyjny i model biznesowy.
Część „Nasza odpowiedzialność” opisuje strategiczne podejście Grupy Agora do odpowiedzialności, cele i rezultaty realizacji strategii, mapę interesariuszy i opis dialogu z nimi oraz zarządzanie ryzykami niefinansowymi.
W obszarze „Różnorodność” znaleźć można m.in. informacje dotyczące struktury zatrudnienia, roz-woju zawodowego i szkoleń dla pracowników oraz bezpieczeństwa w miejscu pracy. Dodatkowo, oprócz projektów związanych z promocją zdrowia, kultury oraz aktywności fizycznej wśród pracowników, w tym rozdziale opisane są również działania zmierzające do zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym (work-life balance) oraz z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi w miejscu pracy.
Część „Relacje” przedstawia schemat wprowadzonego w 2018 r. systemu etyki oraz informacje na temat „Kodeksu etyki Agory” i ochrony sygnalistów. W tym rozdziale prezentowane są też łańcuch wartości oraz zasady dotyczące budowania relacji z klientami, dostawcami i podwykonawcami.
W części „Rozwój” zebrane zostały dobre praktyki z zakresu zaangażowania społecznego i działań na rzecz społeczeństwa (m.in. w obszarze edukacji, kultury czy filantropi), a także cele oraz wskaźniki środowiskowe.
Strona raportCSR.agora.pl dostępna jest w polskiej i angielskiej wersji językowej. Jej interaktywna formuła wzbogacona została o infografiki, opisy 65 dobrych praktyk oraz ponad 50 tabel i zestawień z informacjami i danymi. Ponad 120 wyróżnionych liczb zwraca uwagę na kluczowe wyniki i rezultaty oraz wskaźniki efektywności. W treści Raportu znajdują się również odnośniki do 87 wskaźników Standardu GRI, które zebrane zostały w interaktywnej tabeli. Wszystko po to, aby w jeszcze przystępniejszy i bardziej przejrzysty sposób przedstawić wpływ Grupy Agora na otoczenie. Dodatkowo na stronie raportCSR.agora.pl wszyscy odbiorcy Raportu mogą wypełnić ankietę, przekazując swoje opinie o tegorocznej edycji, jak również oczekiwania odnośnie kolejnej publikacji.
DOBRA PRAKTYKA AGORA NAGRODZONA SREBRNYM LISTKIEM CSR „POLITYKI”
Już po raz drugi Agora została doceniona za działania społecznie odpowiedzialne i znalazła się w zestawieniu tygodnika „Polityka” przygotowanym w partnerstwie z firmą doradczą Deloitte oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Spółkę wyróżniono Srebrnym Listkiem CSR za uwzględnienie w codziennej działalności operacyjnej wszystkich kluczowych rozwiązań normy społecznej odpowiedzialności ISO 26000. Laureatów 8. edycji Listków CSR poznaliśmy podczas gali 16 kwietnia 2019 r. Agora otrzymała Srebrny Listek CSR „Polityki” jako spółka, która deklaruje wdrażanie wszystkich najistotniej-szych kategorii zarządczych w ramach normy ISO 26000 (w tym: ład organizacyjny i etyka, prawa człowieka, praktyki z zakresu pracy, zarządzanie wpływem środowiskowym, uczciwe praktyki operacyjne i zagadnienia konsumenckie, a także zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej). W 2018 r. spółka została nagrodzona Białym Listkiem CSR „Polityki”.
"SZKOŁA Z KLASĄ" WYRÓŻNIONA W "RANKINGU 30×30 - SPOŁECZNE PROJEKTY BIZNESU OSTATNIEGO 30-LECIA"
„Szkoła z klasą”, kampania poprowadzona przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz „Gazetę Wyborczą” w latach 2002-2005, została wyróżniona w rankingu ogólnopolskich projektów społecznych biznesu mających największą wartość dla społeczeństwa w mijającym 30-leciu. Lista lokalnych i krajowych inicjatyw została ogłoszona podczas konferencji „Społeczne wyzwania biznesu po 30 latach gospodarki wolnorynkowej w Polsce”, która odbyła się 10 października 2019 r. w Ministerstwie Rozwoju i Inwestycji.
Kampania z inicjatywy „Gazety Wyborczej” i Centrum Edukacji Obywatelskiej i miała na celu upowszechnianie obywatelskich i interaktywnych standardów nauczania w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich. Przedsięwzięcie zaangażowało tysiące placówek w całej Polsce. Program „Szkoła z klasą” opierał się na sześciu zasadach mądrej szkoły, przyjaznej uczniom, nauczycielom i rodzicom. Do każdej zasady zostały przygotowane zadania. Szkoła biorąca udział w programie powinna była wybrać i zrealizować sześć zadań - po jednym do każdej zasady. Za zaliczenie zadań otrzymywała tytuł „Szkoły z klasą”.
W „Rankingu 30×30 -społeczne projekty biznesu ostatniego 30-lecia” zostało wybranych, w odrębnych kategoriach, po 30 najlepszych projektów ogólnopolskich oraz lokalnych. Ranking wyłonił w sumie 60 projektów biznesu, które zdaniem jury miały największy wpływ społeczny w minionych 30 latach. Wyboru dokonało grono ekspertów zajmujących się w praktyce zawodowej społeczną odpowiedzialnością biznesu. Organizatorem zestawienia jest ośrodek THINKTANK, a jego koordynatorem Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Drogi Użytkowniku! Chcemy, aby korzystanie z naszego serwisu było dla Ciebie komfortowe. W tym celu staramy się dopasować dostępne w nim treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu przez Agora S.A. (administratora) danych osobowych w celach analitycznych i statystycznych. Przez dalsze korzystanie, bez zmian ustawień w zakresie prywatności, z naszego serwisu wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić w przeglądarce ustawienia dotyczące plików cookies, a także uzyskać dodatkowe informacje o zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych oraz przysługujących Ci prawach z naszej Polityki Prywatności.